kranj, prometna-nesreča, avtobus Svet24.si

Policija išče voznika avtobusa, ki je v Kranju ...

Kourtney Kardashian Svet24.si

Kourtney Kardashian ponosna na telo, ki ji je dalo...

gašper bedenčič Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

jure-podjavoršek Njena.si

Mojster Jure: Žena in otroci so moje življenje

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Novice Slovenija

FOTO: Drugo življenje odpadne embalaže

Piše: Radio Krka

Čas objave:
22.06.2015 13:50

Ob zaključku šolskega leta se zaključuje tudi projekt Eko-paket, eden najstarejših projektov v programu Ekošola. – Namenjen je ozaveščanju o pravilnem ločevanju odpadne kartonske embalaže za mleko in sokove ter spodbujanju kreativnega in ustvarjalnega dela. – V devetih letih je v njem sodelovalo več kot 200.000 otrok, učencev in dijakov. – V Sloveniji s pravilnim ločevanjem odpadne embalaže Tetra Pak dosegamo 35-odstotni delež, najbolj uspešni v Evropi pa celo 80-odstotnega.

Pobudnik projekt Eko-paket v Sloveniji je podjetje Tetra Pak, organizirajo pa ga s sodelovanjem programa Ekošola in Ekoiniciativo. Sprva je bil zasnovan kot zbiralna akcija, postopoma pa je prerastel v ozaveščevalni projekt. Sestavljata ga dva vzporedna sklopa. Prvi je celoletno ločeno zbiranje odpadne embalaže za mleko in sokove (poznana tudi kot embalaža Tetra Pak) v rumeni zabojnik ali vrečo za odpadno embalažo, drugi pa je kreativno ustvarjanje novih okrasnih ali uporabnih izdelkov na določeno temo iz te vrste odpadne embalaže.

45.000 otrok, 10.000 rumenih vreč, 200 kreativnih izdelkov
Letos je pri ločenem zbiranju sodelovalo kar 45.000 otrok, za kar so organizatorji med slovenske vrtce in šole razdelili 10.000 rumenih vreč, mentorje pa dodatno oskrbeli z didaktičnim gradivom za vzgojno in izobraževalno delo. Drugi sklop projekta je nagradni ustvarjalni natečaj, v katerem so letos otroci, učenci in dijaki s cele Slovenije v jesenskem delu ustvarjali novoletne voščilnice, darila, izdelke in okraske, v spomladanskem delu pa so izdelovali reliefe, globuse, zemljevide in zastave iz odpadne embalaže Tetra Pak. Letos so organizatorji prejeli več kot 200 predlogov kreativnih izdelkov. Zmagovalnim ustanovam je ob zaključku nagradnega natečaja čestitala Tanja Strniša, državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, in poudarila, da je projekt pomemben, ker se nanaša tako na področje odpadkov kot tudi na prehrano.

Zmagovalci nagradnega ustvarjalnega natečaja v projektu Eko-paket 2014-15:

1. kategorija: VRTCI IN 1.-3. RAZRED OŠ

1. Otroški vrtec Metlika
2. OŠ Kašelj
3. OŠ Vransko - Tabor, vrtec Tabor / OŠ Železniki, vrtec Železniki, skupina Mucki
2. kategorija: UČENCI OD 4. DO 9. RAZREDA OŠ
1. OŠ Ivana Babiča - Jagra Marezige
2. OŠ Cankova
3. OŠ Glazija Celje

Posebna nagrada:

OŠ Roje

3. kategorija: SREDNJE ŠOLE IN FAKULTETE

1. Srednja trgovska šola Maribor
2. Srednja šola za storitvene dejavnosti in logistiko Celje
3. Srednja šola Črnomelj


650.000 ton reciklirane odpadne embalaže Tetra Pak na leto
Pravilno ločevanje odpadne embalaže Tetra Pak je temeljni korak za njeno nadaljnjo predelavo in recikliranje. Po sortiranju jo prepeljejo v recikliranje, kjer nastane sekundarna surovina za nove izdelke, kot so papirnati robčki ali brisačke, toaletni papir, kartonska embalaža za jajca, tulci, pisarniški papir in podobni izdelki.

Pomembno je, da izpraznjeno embalažo Tetra Pak stisnemo, saj tako zavzame v kuhinji, šolah in vrtcih ter zabojniku na ekološkem otoku do 20-krat manj prostora. S tem zmanjšamo število odvozov. Prav tako je pomembno, da v zabojnike odlagamo popolnoma izpraznjeno embalažo, saj umazana ali neizpraznjena embalaža otežuje nadaljnjo reciklažo.

Na svetu vsako leto reciklirajo več kot 650.000 ton odpadne embalaže Tetra Pak. Najbolj uspešni so v Belgiji in Luksemburgu, kjer reciklirajo kar 80 % odpadne embalaže Tetra Pak. V Sloveniji znaša delež recikliranja 35 %, z doslednim ločevanjem in zbiranjem odpadne embalaže »od vrat do vrat« se ta delež povečuje.