Stanislav Štuhec Svet24.si

Kam je odšel Stanislav Štuhec? Svojci ga ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

kyle-marisa-roth Odkrito.si

Nenadna smrt znane TikTok vplivnice

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Novice Ljubljana

V zdravstvenih domovih narašča obisk

Piše: STA

Čas objave:
10.01.2019 10:57

V zdravstvenih domovih po Sloveniji opažajo naraščanje števila obiskov pri zdravniku zaradi respiratornih okužb in prehladnih obolenj. "Iz tega razloga je povišan obisk v naših ambulantah, nekoliko se je povečala tudi čakalna doba za obravnavo pri osebnem zdravniku," pravijo v mariborskem zdravstvenem domu. To je sicer običajno za ta letni čas.

"Pojavnost gripe se je začela zviševati, vendar vrhunca sezone gripe še nismo dosegli," je danes za STA pojasnil pomočnik direktorja mariborskega zdravstvenega doma za zdravstveno nego Aleksander Jus.

Podobno je v drugih zdravstvenih domovih. "V naših ambulantah v tem času beležimo posamezne primere gripe, nekoliko več je respiratornih obolenj, še vedno pa primerno zimskemu času," pravijo v Zdravstvenem domu Ljubljana.

Tudi strokovni vodja Osnovnega zdravstva Gorenjske Aleksander Stepanović je povedal, da so respiratorne okužbe, tako prehlad kot gripa, v porastu. Delo v zdravstvenih domovih organizirajo tako, da skušajo bolnike tudi pri naročanju triažirati, in sicer na način, da nujni primeri pridejo k zdravniku družinske medicine ali pediatru takoj. Če gre za prehladno obolenje, pa jim svetujejo nekaj dni samozdravljenja in šele nato obisk zdravnika, če je ta potreben, je pojasnil.

V bolnišnicah so zaradi gripe in drugih respiratornih obolenj že omejili obiske. Strokovnjaki svetujejo cepljenje, za kar še vedno ni prepozno. "Cepljenje je smiselno tudi zdaj, ko je gripa že med nami, saj se zaščita razvije v 14 dneh. Svetuje se še zlasti za bolnike z dejavniki tveganja za težek potek. To so vsi bolniki s kroničnimi boleznimi in njihovi družinski člani ter nosečnice," pojasnjuje predstojnica oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor Nina Gorišek Miksić.

Akutne okužbe dihal običajno dosežejo vrh v januarju ali februarju. "Smo v začetnih tednih in pričakujemo, da bo število obolelih iz tedna v teden naraščalo. Predvidevamo, da bo sezona tako kot vsako leto šest do osem tednov," je še povedala strokovnjakinja.

Gripa je zelo nalezljiva bolezen in virus se z lahkoto širi med ljudmi. Po ocenah zanjo vsako sezono zboli do deset odstotkov prebivalcev.


Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) na osnovi podatkov iz vzorca populacije sklepajo, da število obolelih od decembra lani narašča, čeprav je bilo v zadnjem tednu leta 2018 nekoliko nižje, kar je posledica božično-novoletnih praznikov. "Zboleli so bili doma, na dopustu in niso potrebovali bolniškega staleža. Z absolutnim podatkom glede števila obolelih na NIJZ ne razpolagamo, saj večina obolelih za gripo oziroma gripi podobno boleznijo ne išče zdravniške pomoči," je za STA pojasnila Eva Leban s tega inštituta.

V zadnjem tednu decembra so dokazali prisotnost virusov influence v 16 odstotkih prejetih vzorcev. V 98 odstotkih gre za influenco tipa A, ki prevladuje povsod po Evropi. "Pričakujemo, da bo število obolelih z gripo in drugimi okužbami dihal naraščalo, kar je povsem običajno za ta letni čas," je pojasnila.

Razen virusa influence krožijo tudi drugi virusi, ki povzročajo okužbe dihalnih poti, in sicer rinovirusi, koronavirusi, virusi parainfluence in adenovirusi.

Cepljenje proti sezonski gripi se je pri nas začelo 1. oktobra. "Večino cepljenj proti gripi smo opravili v novembru in decembru, sedaj prihajajo še posamezniki," so povedali v ljubljanskem zdravstvenem domu.

V mariborskem zdravstvenem domu se je doslej cepilo 1220 oseb. "Ambulanta za cepljenje še vedno naroča bolnike. Glede na podatke iz preteklih let bo cepljenje še potekalo tudi v mesecu februarju," je pojasnil Jus.

Na Gorenjskem je cepljenje proti gripi tudi letos na podobni ravni kot že vrsto let. "Mi bi si seveda želeli, da bi bilo cepljenj več," je izpostavil Stepanović in dodal, da smo na tem področju na repu evropskih držav. Veliko je po njegovem mnenju namreč neupravičenih pomislekov in dezinformacij, ki ljudi odvračajo od cepljenj.

Na NIJZ ocenjujejo, da imajo na zalogi dovolj cepiva. "Za sezono 2018/2019 smo nabavili 132.000 odmerkov cepiva proti gripi, od tega smo izdali 114.300 odmerkov. Trenutno je na razpolago še 17.700 odmerkov cepiva. Glede na to, da smo lansko leto v januarju in februarju izdali približno 8000 odmerkov cepiva, predvidevamo, da imamo na zalogi dovolj cepiva, sicer pa spremljamo situacijo," so pojasnili.