Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

Poroka na prvi pogled: Marko le odigral ...

Sava zalila del tribun v Tacnu! Močno deževje ni...

Šport Pragersko

Maček do brona in nastopa na poletnih OI

29.07.2015 17:51

Slovenski strelec Boštjan Maček je na evropskem prvenstvu z orožjem malega in velikega kalibra ter puško šibrenico na Pragerskem osvojil bronasto kolajno v trapu in izpolnil normo za nastop na poletnih olimpijskih igrah prihodnje leto v brazilskem Rio de Janeiru. Zlato je osvojil Italijan Giovanni Pellielo, srebrno Španec Alberto Fernandez.

Na tekmi sta nastopila še dva slovenska strelca: Denis Vatovec (117) je dvodnevno preizkušnjo končal na 30., Ivo Kompan (110) pa na 70. mestu. Slovenija je v ekipni konkurenci osvojila 13. mesto (348), zmagala je Slovaška (358) pred Turčijo in Španijo (obe 357).

Maček si je po torkovih treh serijah izboril izjemno spodbuden izhodiščni položaj za naskok v veliki finale. V uvodnih treh serijah je zadel 73 od skupno 75 letečih tarč, svoj položaj pa je izboljšal po četrti seriji, ko je s 25 zadetimi glinastimi golobi napredoval na drugo mesto, ki si ga je delil s Hrvatom Josipom Glasnovićem. Vodstvo je pred odločilno peto serijo zadržal Slovak Marian Kovacocy, ki je prvi dan edini končal z maksimalnim izkupičkom, z zgrešenim strelom v četrti seriji pa je imel le zadetek več od Mačka in Glasnovića.

V peti seriji je Maček zgrešil deveti in petnajsti strel, s 23 zadetimi tarčami pa se uvrstil v razstreljevanje šestih strelcev za štiri prosta mesta v velikem finalu, kamor sta se po rednem delu uvrstila le Glasnović in Kovacocy. V razstreljevanju so bili sami imenitni strelci, na koncu pa sta kratko potegnila Turka Yavuz Ilnam in Alp Kizilsu, v finale pa so se poleg Mačka uvrstili še Španec Alberto Fernandez, Italijan Giovanni Pellielo ter Stefano Selva iz San Marina.

V velikem finalu si je Maček naložil le en cilj: osvojiti vsaj peto mesto in si izboriti normo za nastop na poletnih olimpijskih igrah prihodnje leto v Rio de Janeiru. Načrt mu je v celoti uspel, še več, na domačem evropskem prvenstvu je dosegel enega svojih največjih uspehov v karieri in ponovil dosežek z EP v Beogradu leta 2011, ko je bil prav tako tretji, v svoji biografiji pa ima tudi naslov sredozemskega prvaka iz Pescare leta 2009 in sedmo mesto z olimpijskih iger v Londonu leta 2012.

Maček se je na Pragerskem spogledoval celo z zlatim odličjem, a ga je v razstreljevanju za veliki finale v 14. strelu ugnal Fernandez, v malem finalu pa je Prekmurec ukanil Selvo s 13:12 in osvojil odličje bronastega leska.

V mladinski konkurenci v trapu so nastopili trije Slovenci: Kristian Geč (111) je osvojil 24., Tilen Kos Šturm (95) in Miha Nahtigal (91) pa 44. oziroma 45. mesto.

Na vojaškem strelišču v Apačah je bila danes ženska preizkušnja v disciplini velikokalibrska puška trojni položaj, edina slovenska strelka Renata Oražem pa je s 567 krogi zasedla 11. mesto. Zmagala je Nemka Lisa Müller (585), druga je bila Britanka Hannah Pugsley (577), tretja pa je bila Ukrajinka Lesija Leskiv (576).

V četrtek bo v SC Gaj pri Pragerskem na sporedu tekma v disciplini standardna pištola na 25 metrov, slovenske barve pa bodo zastopali Andrej Brunšek, Peter Tkalec in Kevin Venta. Na vojaškem strelišču v Apačah bodo Rajmond Debevec, Robert Markoja in Dušan Ziško nastopili v disciplini velikokalibrska puška trojni položaj na 300 metrov.

Portret slovenskega strelca Boštjana Mačka.