pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

poroka-na-prvi-pogled Njena.si

Poroka na prvi pogled: Markove navade ...

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Novice Semič

FOTO: V spomin Prvi belokranjski četi

Piše: R.K.

Čas objave:
30.10.2021 15:44

Danes so Občina Semič, KUD Jože Mihelčič Semič, ZB za vrednote Semič in Planinsko društvo Semič organizirali spominsko slovesnost ob 80. obletnici tragedije Prve belokranjske čete na Gornjih Lazah.

Zjutraj je planinsko društvo Semič organiziralo pohod na Gornje Laze. Pri spomeniku na Lazah je namreč potekala žalna komemoracija padlim borcem prve belokranjske čete.
V Semiču je pohodnike in udeležence pozdravil semiški podžupan Rudi Kofalt. Pot jih je vodila na Smuk. Pridružilo se jim je še veliko ostalih pohodnikov in skupaj so se odpravili po poteh prve belokranjske čete na Gornje Laze.

V lepem jesenskem popoldnevu se je pri spomeniku na Gornjih Lazah poleg pohodnikov zbralo veliko ljudi. Padlim borcem Prve belokranjske čete pa se je poleg praporščakov prišla poklonit tudi častna straža gardistov Slovenske vojske.

Ob spremljavi semiške godbe so delegati občin Semič, Črnomelj, Metlika in borci Bele krajine ob spomenik položili vence in cvetje. Na žalni komemoraciji je bil slavnostni govornik Marjan Križman predsednik ZB za vrednote NOB Slovenije.

Minilo je že 80 let, odkar se je konec oktobra oblikovala Prva belokranjska četa. Na zbirališče na Smuk je 28. oktobra 1941 prišlo prvih šest mož semiške skupine. Ponoči se jim je pridružilo še pet mož iz Gradca, dva dni kasneje pa še skupina iz Metlike in Črnomlja.

Tragičen dogodek pa se je na Gornjih Lazah zgodil iz 2. na 3. november leta 1941, ko je več kot 300 italijanskih vojakov obkolilo poslopja, kjer so utrujeni in premraženi partizani prenočili, in so jih to noč tudi pobili. Med živimi je ostal le Franc Košir, ki je 40 let pozneje, poleti 1981, na velikem spominskem zborovanju odkril spomenik, postavljen na kraju dogodka na Gornjih Lazah.

V kulturnem programu je nastopila KUD godba na pihala Semič, recitirala je Sonja Malnarič, program je povezoval Franci Stariha.