Teden dni premora za MasterChef Slovenija

Šport Tokio

Lukanova na 5000 m na OI odstopila

30.07.2021 14:07

Slovenska atletinja Klara Lukan je na olimpijskih igrah v Tokiu v kvalifikacijah teka na 5000 m odstopila. Tekla je v drugi skupini, v kateri je bila najboljša Etiopijka Gudaf Tsegay (14:55,74). Ta pa je imela šele deveti skupini izid, v prvi skupini je bila najboljša Nizozemka Siffan Hassan (14:47,89).

Hassanova, tekmovalka etiopskega rodu in dvakratna evropska prvakinja, je tako potrdila vlogo ene izmed glavnih favoritinj za zmago v finalu, kar bi bilo njeno prvo olimpijsko odličje.

Na prejšnjem svetovnem prvenstvu leta 2019 v Dohi je bila zlata na 10.000 in 1500 m, ima še dve bronasti medalji s SP leta 2015 v Pekingu (1500 m) in leta 2017 v Londonu (5000 m).

Lukanova, debitantka na velikem članskem tekmovanju na prostem, je zelo dobro začela in bila po prvih 10.000 m na šestem mestu v koloni 18 tekačic v skupini. Kilometer pozneje je bila deveta, a še vedno tesno za vodilnimi.

Mesto višje je bila po 3000 m, dober krog pozneje pa se ritem zelo povečal in Lukanova je izgubila stik z najboljšimi. Kmalu nato je stopila s tekaške steze in predčasno končala nastop.

Dvajsetletna Šentjernejčanka je bila letos srebrna na mladinskem EP. Prvi članski nastop na veliki tekmi v dvorani je opravila marca letos in bila na EP v Torun 18. na 3000 m.

Lukanova, z 20 leti najmlajša v sedemčlanski slovenski atletski zasedbi, je bila tretja po vrsti v slovenski ekipi, ki je nastopila na uvodni dan tekmovanj v kraljici športov.

Ptujčan Kristjan Čeh je uspešno odprl slovenske nastope. V kvalifikacijah meta diska je s 65,45 metra zasedel skupno tretje mesto in se zanesljivo uvrstil v finale.

Dlje od slovenskega favorita za najvišja mesta sta vrgla le Šved Daniel Stahl (66,12 metra), svetovni prvak in lastnik najboljšega izida na svetu, in Andrius Gudžius iz Litve (65,94 metra).

Ni pa napredovanje uspelo tekačici Maji Mihalinec Zidar v kvalifikacijah teka na 100 metrov. S svojim najboljšim izidom sezone je dosegla skupno 44. čas z 11,54 sekunde. Več na OI pričakuje v konkurenci na 200 m.