volilni-kongres, Matjaž Han Svet24.si

Hanu zaenkrat ni uspelo ustaviti padanja podpore ...

kresovanje, križe 2023 Svet24.si

Bo vreme zdržalo do kresovanja?

1683742182-dsc7277-01-1683742078866 Necenzurirano

Šest ustavnih sodnikov razkrilo dodatne ...

bogovic tomc zver Reporter.si

Skrivajo premoženje: razkrivamo nepremičnine, ki...

soudani hilal gw Ekipa24.si

Ojoj! Kaj je zgrešil veliki zvezdnik Maribora, ...

rudi-mlakar Njena.si

Rudi tudi v zunanjem svetu vse bolj priljubljen

doncic Ekipa24.si

Bo igral? Navijači Dallasa v skrbeh zaradi ...

Novice Novo mesto

Krka ostaja največji izvoznik

Piše: Radio Krka

Čas objave:
04.04.2016 09:29

Novomeška Krka je znova potrdila svoj primat na vrhu lestvice 140 največjih izvoznikov, ki jo je časnik Delo sestavil na podlagi ankete, naslovljene na skoraj petsto izvoznikov.

S pomembno rastjo sta se ji približala Lek in Revoz, pred njima pa na drugem mestu ostaja Gorenje. Te družbe so na tuje trge prodale za več kot milijardo evrov izdelkov.

Od petega do desetega mesta so na lestvici največjih izvoznikov leta 2015 sledili SIJ, Impol, Kolektor, Talum, Julon in LTH Castings. Delo je objavilo tudi lestvico izvoznikov, ki so v letu 2015 zaposlili največ novih delavcev, kjer so se na prva tri mesta zvrstili Boxmark Leather (395 novih delavcev), Gorenje (288) in Lek (222).

V Krki so kljub količinskemu povečanju prodanih izdelkov realizirali za tri odstotke manj prihodkov, med razlogi za to pa navajajo erozijo cen in volatilnost valut. Prav tako je Gorenje še eno od 34 podjetij na Delovi lestvici, ki so lani v primerjavi z letom 2014 na tujem prodali manj, in to za dva odstotka.

V prvi polovici lestvice, razvrščene po vrednosti izvoza, je bilo sicer 11 podjetij s slabšim izvoznim izkupičkom, povprečno pa so izvozila za dobrih sedem odstotkov manj. K temu so pomembno prispevali 51. največji izvoznik Iskratel (-28 odstotkov), 50. Livar (-12) ter 67. Bartec Varnost (-10).

Na drugi polovici lestvice je 21 podjetij v primerjavi z letom prej povprečno nazadovalo za enajst odstotkov, trije izmed njih za približno tretjino, pri čemer časnik izpostavlja, da se pri manjši vrednosti izvoza izpad bistveno bolj izrazi v odstotkih.

Na drugi strani je med 30 največjimi izvozniki, ki so izvozili več kot 63 milijonov evrov blaga, osem takšnih, ki so imeli dvoštevilčno rast, in to povprečno več kot 20-odstotno. V Delu so izpostavili Revoz, ki je od leta 1993 do vključno 2010 sicer zavzemal primat na naši izvozniški lestvici, leta 2011, ko je imel še 1,1 milijarde izvoza, pa je padel na drugo mesto za Gorenje. Od leta 2013, ko je izvoz tega podjetja dosegel dobre 0,6 milijarde evrov, je v ponovnem vzponu in letos so z 22-odstotno rastjo spet presegli milijardo evrov prodaje na tujih trgih.

Skupina Impol, ki na lestvici največjih izvoznikov zaseda šesto mesto, je rezultat na tujih trgih izboljšala za 12 odstotkov, 10. LTH Castings in 11. TAB pa za 18 odstotkov. Največ v tej skupini je odskočil Cablex (27. na lestvici), in to za 36 odstotkov, za dobro četrtino pa mesto višje uvrščeni Silkem.

Šest podjetij na tuje trge proda celotno proizvodnjo (več kot 99,5 odstotka). Med njimi sta največja Yulon, ki je 90 odstotkov od 213 milijonov evrov vrednega izvoza prodal na italijanski trg, ter LTH Castings, ki je lani na nemški trg prodal deset milijonov manj od Yulona, in sicer 60 odstotkov vsega na nemški trg. Sicer pa 90 odstotkov ali več prihodkov od prodaje na tujih trgih ustvari 60 odstotkov podjetij na naši lestvici, med tistimi z najnižjimi deleži so predvsem živilska podjetja.

Desetina od 140 podjetij ni razkrila, kolikšno prodajo na tuje trge načrtujejo za letošnje leto - lani so k izvozu prispevala 2,67 milijarde evrov. Med njimi so tudi Krka, Lek, Akrapovič, Količevo Karton, Danfoss Trata. Preostalih 126 vprašanih podjetij skupaj načrtuje 8,28 milijarde prihodkov od prodaje v tujini, kar je približno sedem odstotkov več kot lani.

Le nekaj izjem med njimi napoveduje manj prihodkov na zunanjih trgih. Med najmanj optimističnimi so v Primatu, Silkemu, Gostol-Gopanu in Cetisu, kjer realizacija naj ne bi dosegla 90 odstotkov lanske, da bo njihov izkupiček v tujini letos večji najmanj za četrtino pa pričakujejo v 15 podjetjih.

Med njimi je največja Iskraemeco z lanskimi več kot 66 milijoni ustvarjenega izvoza, ki naj bi se v letošnjem letu povzpel za več kot tretjino, v Bisolu, kjer so lani na tuje prodali za 40 milijonov izdelkov, pričakujejo 50-odstotno rast.